среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ploty z plastyku na plot i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na sztachety z plastyku na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta PVC na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek buduje się z kamieni różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych obrysach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий