понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą także za ozdobę. Z reguły takie sztacheta PVC stawia się w nasłonecznionych elementach, w których prędko rosną oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja również takie żywe ploty, które wiodą przez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także ekspansywnie kwitną, lecz chcą także wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztacheta PVC zdołają być nadzwyczaj cienkie, jednak powinno się je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий